iogear GW4K30GH60 AV extender AV transmitter & receiver Silver
In stock
SKU
GW4K30GH60
AED 1,635.83 AED 1,557.93
Details
4K Ultra HD Without Wires
The Ultra-Fast 60GHz Wireless 4K UHD Video Extender (GW4K30GH60) is an ultra-high-performance wireless AV solution that enables you to transmit 4K Ultra High Definition video and high-quality digital 7.1 surround sound audio from an HDMI source over distances up to 60 feet with near-zero latency.
Enjoy Flexible TV or Projector Placement
Superior Video Quality Supports Gaming & Streaming
Hi-Fidelity Audio Performance
Limited Interference – Dedicated Wireless
Utilizing the 60GHz frequency band for AV guards the extender against interference from common wireless devices that transmit on the 2.4 or 5GHz frequency bands such as most smartphones, laptops and IoT devices as well as Wi-Fi routers and access points. The extender provides a dedicated connection for your content, does not require an existing Wi-Fi network and is quick and easy to set up, simply plug in and press play!
More Information
More Information
SKU GW4K30GH60
EAN 0881317518323
Specification
Features
MaterialAluminium
HDCPYes
Audio output channels7.1 channels
TypeAV transmitter & receiver
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
Audio systemMultichannel
Product colourSilver
HDCP version2.2
Technical details
MaterialAluminium
HDCPYes
Ethernet LANYes
TypeAV transmitter & receiver
Audio systemMultichannel
Product colourSilver
Connectivity technologyWired
Ports & interfaces
Ethernet LANYes
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
HDMI in1
Number of HDMI outputs1
HDMI version1.4
Connectivity technologyWired
Power
Input current1 A
Power consumption (typical)3 W
Operating voltage5 V
Operational conditions
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C